Zniżki Bonus-Malus

OC  |  AUTOCASCO  |  MINICASCO  |  ASSISTANCE

 

 

 

Zniżki Bonus-Malus czyli zniżki z tytułu przebiegu ubezpieczenia

Każda firma ubezpieczeniowa ma własny system naliczania zniżek – jedne naliczają tradycyjnie 10% za każdy 1 rok bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia, inne opierają się wyłącznie na historii ostatnich 4 lat, a jeszcze inne przyznają 60% zniżki już po 3 bezszkodowych latach.

Różnice w Bonus Malus występują także po stronie szkodowej – jedne firmy są bardziej rygorystyczne i odbierają 20% za szkodę, inne kasują tylko 10% z uzbieranych zniżek. Przed utratą zniżek może też chronić dodatkowa klauzula „ochrony utraty zniżek” oferowana przez niektóre firmy.

Jeśli masz długą historię bezszkodowego przebiegu z pewnością uzyskasz 60% w każdej firmie a nawet 70% – w Proamie.  Jeśli masz krótszą i szkodową historię wysokość Twoich zniżek może się różnić w zależności od firmy.

 

ZNIŻKA ZA ZNIŻKĘ

Brak historii ubezpieczenia Autocasco nie musi oznaczać braku zniżek Bonus-Malus w AC.
Niektórzy Ubezpieczyciele doceniają dobry przebieg ubezpieczenia OC i przenoszą zniżki z OC na AC.
Za 60% w OC możesz otrzymać od 40% do 60% w AC.

 

W PRZYPADKU DWÓCH WSPÓŁWŁAŚCICIELI

Z reguły Ubezpieczyciele uwzględniają zniżki korzystniejsze, dlatego tak popularna jest współwłasność np. Rodziców – wówczas zniżki Taty czy Mamy mają zastosowanie przy naliczaniu składki.

Istnieje jednak ryzyko dzielenia się swoimi zniżkami, bo szkoda wyrządzona przez jednego właściciela obciąża konto drugiego. W przypadku młodych współwłaścicieli brane są również pod uwagę zwyżki z tytułu wieku lub krótkiego okresu posiadania prawa jazdy.

 

ZNIŻKI MAŁŻONKÓW

Wspólnota majątkowa przydaje się również w przypadku ubezpieczeń – małżonkowie mogą korzystać ze swoich zniżek, nawet jeśli nie byli wcześniej dopisani do dowodu rejestracyjnego.

Jeśli więc jeden z małżonków zaczyna jeździć własnym samochodem nie mając historii przebiegu ubezpieczenia, może skorzystać ze zniżek współmałżonka.

 

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.