Słownik AC części alternatywne

OC AUTOCASCO  |  MINICASCO  |  ASSISTANCE

 

 

Części alternatywne

Cześci alternatywne, o których mówią warunki ubezpieczeń i których ceny stosują rzeczoznawcy przy naliczaniu odszkodowania to części o tej samej lub porównywalnej jakości co części oryginalne. Klasyfikację części zamiennych  reguluje europejska dyrektywa GVO, która określa parametry tych części – poniżej krótki opis.  Na mocy przepisów GVO użycie do naprawy części alternatywnych Q i P, nawet w okresie obowiązywania gwarancji producenta nie powoduje jej utraty.

Przy naliczaniu odszkodowania rzeczoznawcy uwzględniają ceny części O, Q lub P w zależności od wariantu ubezpieczenia. Przy rozliczeniu szkody w oparciu o kosztorys będą to części alternatywne.

 

CZĘŚCI ORYGINALNE

stosowane w pierwszym montażu auta sygnowane przez koncern samochodowy. Oferowane do naprawy głównie przez autoryzowanych przedstawicieli danych marek. Oznaczone symbolem O, określane jako części oryginalne, części serwisowe.

 

CZĘŚCI ALTERNATYWNE O TEJ SAMEJ JAKOŚCI
produkowane z zastosowaniem tej samej technologii i przez tych samych producentów części, którzy dostarczają części na pierwszy montaż, tyle, że sygnowane logiem swoim – czyli producenta części.
Oznaczone są symbolem Q.

Produkowane przez takich producentów jak np. Bosch, Sachs, Hella, ATE, Valeo, KYB. Szeroko stosowane do naprawy w niemal wszystkich większych sieciach warsztatów naprawczych.
Dyrektywa GVO stawia znak równości pomiędzy częściami O i Q. Różnice między nimi tkwią jedynie w opakowaniu i logo oraz w cenie.

 

CZĘŚCI ALTERNATYWNE O PORÓWNYWALNEJ JAKOŚCI
których producent zaświadczy, że są one tej samej jakości co komponenty, które są lub były stosowane do montażu pojazdów samochodowych. Odpowiadają one jakością elementom stosowanym w montażu fabrycznym, ale wytwarzane są przez firmy, które nie dostarczają ich producentom pojazdów.
Oznaczone symbolem P.
Części te potrafią być tańsze nawet o połowę od części O. Podobnie jak części Q są szeroko stosowane do naprawy w niemal wszystkich większych sieciach warsztatów.

 

POZOSTAŁE CZĘŚCI ZAMIENNE

oznaczone symbolem Z. Są to części, które nie klasyfikują się do żadnej z ww. grup (O, Q i P).

Parts for cars. springs

Możliwość komentowania jest wyłączona.